ZVÍŘE... ( aneb otestovali jsme GAZ 2975 TYGR )

Hlavně bez hloupostí, jinak nás někde seškrábou ! Instruktor chtěl doplnit ještě něco důležitého ale jeho křik byl přehlušen řevem šestilitrového turbodieselu. Auto vyrazilo kupředu a za sebou nechalo koly vyryté dvě koleje. Dvojka, plný plyn, trojka ! Vůz přeskočil příkop a zaryl se do třímetrového písečného "kopečku". Bum ! Přední kola letí do vzduchu. Za chvíli se v čelním skle mění modré nebe zpět na žlutou poušť. Bum ! Pětitunový automobil přistál na zemi, oklepal ze sebe písek a pokračuje v zadaném směru. Tak to je GAZ-2975 TYGR. Nekompromisní automobil. Prostě zvíře !


Obrněný GAZ-2975 TYGR a GAZ-3937 VODNIK. TYGR je opravdu multifunkční automobil a ne pouze čistě armádní jako VODNIK.

Pod kapotou je 180 koňový turbodiesel Cummins B-180. Alternativně může být montován 215 koňový Cummins B-215 nebo 197 koňový GAZ-562. Mimochodem obrovský motorový prostor může pojmout prakticky jakýkoliv motor.

Kabina - jednoduchost sama, jen to nejnutnější. Na objednávku je však možnost namontovat prakticky cokoliv. Například klimatizaci.

Výškově seřiditelné sedadlo řidiče zajišťuje dostatečný komfort. Bohužel jeho poloha vůči volantu a čelnímu sklu je vybrána poněkud nešikovně.

Blíže k řidiči je řadící páka šestistupňové manuální převodovky Praga ( diesel Cummins může být spojen i s automatickou pětistupňovou převodovkou Allison ) O kousek vzadu je řadící páka redukční převodovky ( s převodovým stupňem 1:5 )

Ve dveřích "obyčejných" neobrněných verzí jsou klasická spouštěcí skla. V obrněných verzích jsou odklápěcí neprůstřelná skla.

Pod plachtou je šest míst k sezení. Přístup k nim je přes zadní dvojitá vrata.

Spodní část nosného rámu kryje všechny hlavní části, proto je možno v TYGRu projíždět i těžký terén bez obav o poškození motoru nebo převodovky

Základem ůspěchu v terénu jsou dobře vybrané pneumatiky. Zde jsou to správně vybrané pneumatiky Michelin X
    Na nižgorodském polygonu Březový háj probíhaly zkoušky. Novináře na podobnou akci pozvali poprvé. Nejenom to, dokonce nám dovolili projet se s dvěma vozy GAZ-2975 TYGR, z nichž jeden byl obrněný.
    TYGR - to není maketa ani koncept. Je to skutečný automobil, připravený pro sériovou výrobu. Ale je to automobil? Objednávka na vývoj univerzálního armádního automobilu přišla z Ministerstva obrany Spojených Arabských Emirátů. Pro tvorbu výrobní dokumentace byla vytvořena projekční kancelář King Abdullah II & Development Bureau. Do této firmy vstoupili konstruktéři GAZ a.s. a nižgorodské inžinýringové firmy PKT, která je zároveň dceřinou společností GAZ a.s. Formálním zadavatelem projektu byla mnohostranná firma Bin Jabr Group Ltd. , ve které polovina akcií patří také firmě GAZ a.s. Vůz byl vyroben v závodě GAZ a.s. Podle nepotvrzených zpráv dali arabové na celý projekt 60 miliónů amerických dolarů. V Nižněm Novgorodě začali připravovat tři vozy s rozdílnými karoseriemi, které byly představeny v březnu 2001 na mezinárodní výstavě zbraní IDEX-2001 v Abu-Dabi. Vedle jména TYGR byla uváděna i zkratka HMTV ( kterou můžeme dešifrovat jako High Mobility Transportation Vehicle ). Prý se tenkrát tamnějším vojákům automobil velice líbil, ale něco se prostě pokazilo... Podle jedné z verzí, chtěli arabové využít TYGR jako eso při jednáních s američany o dodávkách vojenské techniky. Zhruba podle hesla: " my už máme super auto z ruska a jestli nám nedáte slevu...". A možná všechno bylo úplně jinak. Samotní zaměstnanci GAZ a.s. o tom hovoří neochotně a velice málo.
    V každém případě získal GAZ vůz TYGR téměř zdarma. Proč téměř? Protože vystavené, na výstavě v Abu-Dabi, prototypy se značně liší od nám představených vozů a to jak v exteriéru tak i interiéru, automobily druhé série jsou více "civilní", připravené nejen pro vojenské ale i civilní využití.
    Celkem bylo vyrobeno 5 vozů druhé generace a každý s jinou karosérií. Všechny byly představeny v rámci moskevského autosalonu "MIMS-2002", dva přímo na výstavní ploše na Krasnoj Presně v rámci statických exponátů a další tři na předváděcích jízdách na testovací dráze v Bronicích nedaleko Moskvy.
    Je náš TYGR podobný americkému Hummeru ? Ano je, ale zhruba jako je podobný UAZ německému Mercedesu Gelandewagen. Hranatá karoserie s velkou kapotou, s koly v rozích, malá prosklená plocha - takový popis se hodí na každé druhé vojenské vozidlo. Proto je lepší hovořit ne o vnější podobě ale o podobných konstrukčních řešeních.
    "Kostrou" TYGRu je mohutný nosný rám na který se upevňují části podvozku a další agregáty. Pod kapotou je 180 koňový americký turbodiesel Cummins B-180 se zdvihovým objemem 5,9 litru. K němu je připojena mechanická šestistupňová převodovka PRAGA ( Česká republika ). Dvoustupňová přídavná rozvodovka s uzávěrkou diferenciálu je domácí výroby. Mohutné zavěšení kol, charakteristického tvaru, připomíná to co je použito na BVP ( GAZ-5923 / BTR-90 ROSTOK ). A opravdu, podvozek byl téměř beze změn převzat z bojového vozidla pěchoty ! Nezávislé zavěšení všech kol jim dovoluje volný pohyb v rozmezí 30 cm. Uvnitř každého kola je uložen hermeticky uzavřený reduktor, což dovolilo zvětšit světlou výšku nad vozovkou na 40 cm. Zubaté pneumatiky dodal Michelin a nesou označení Michelin X a rozměr 335/80 R20. Stejné pneumatiky, i když poněkud větší ( 14.00 R20 XZL ), dovolují soutěžním KAMAZům zběsilou jízdu vysokou rychlostí po tvrdém terénu. Zahraniční pneumatiky byly použity proto že domácí výrobci vyrábí buď menší nebo o hodně větší rozměry.
    Pro zvýšení průchodnosti terénem je TYGR vybaven centrálním dohušťováním pneumatik. Převodové poměry v přední i zadní nápravě se samoblokovacími diferenciály pocházejí také z obrněného vozidla pěchoty. Meziosový kónický diferenciál se blokuje nuceně přes spojku ovládanou elektropneumaticky. Když je potřeba zablokovat diferenciál stačí řidiči stisknout tlačítko na palubní desce. Redukované převody se zapínají řadící pákou na středovém tunelu.
    Díky zkušenostem získaným při vývoji a výrobě obrněných automobilů, byla rovnou připravena i obrněná verze vozu TYGR. Karosérie je svařována z tepelně zpracovaných 5 mm pancéřových listů a následně popuštěna pro snížení vnitřního pnutí.
    Obrněná varianta je těžší o 700 kg. Obrněná karosérie je na tolik pevná že by ani nepotřebovala nosný rám, ale pro potřeby unifikace jí přeci jen udělali odnímatelnou. Tak že na jeden podvozek je možné montovat různé druhy karosérií - otevřené, pro převoz osob, obrněné, nebo nákladní ( TYGR může převážet až 1,5 T nákladu ).
    Táhla, tlačítka, přístroje... všechno tohle je možno vidět i na jiných osobních či armádních automobilech domácí výroby. Kabina řidiče je oddělena od zbývající části vozu pevnou přepážkou. V kabině jsou pouze dvě místa mezi kterými je poměrně vysoký středový tunel převodovky. Na tunelu jsou dvě řadící páky - převodovky a rozvodovky ( přídavné př. ). Interiér je hodně asketický, nikde žádná oblina pouze přímky a hrany. Kožené sedačky, velurové obložení? Tak to tady taky není. Zatím není. Zato sem můžete nasednout v zabahněných bagančatech, pustit psa...
    Nejprve jsme se projeli po betonovém okruhu zkušebního poligonu v obrněné verzi. Dřív než začnete výškově seřizovat sedadlo řidiče, je potřeba se rozhodnout co je pro vás důležitější: pohodlné sezení nebo dobrý výhled? Problém je v tom že když si sedadlo přizvednete, volant se Vám opře o nohy. Zato alespoň něco uvidíte přes malinkatá přední okna. Zkusíme pustit sedadlo o něco níž. Teď je mezi sedadlem a volantem dostatek místa, ale "mrtvá zóna" před předním nárazníkem se zvětšila zhruba o deset metrů... Volant je úplně obyčejný, tři pedály, obyčejná řadící páka mechanické převodovky, jsou tu i venkovní zpětná zrcátka. Nakreslené na řadící páce schéma napovídá že se tu řadí čtyři rychlostní stupně úplně stejně jako v osobním automobilu.
    Tak co jedem ? Jedem ! Dokonce na dvojku vyrazí TYGR kupředu, jako kdyby mu týden nedali nažrat a on si teď všimnul antilopy. Po chvíli však nepochopitelně dravost opadá. Na vině je příliš úzká pracovní zóna "nákladního" turbodieselu ( tah se ztrácí již při 2500 ot./min. ) a příliš "krátké" převody převodovky. Proto, dokonce při rychlém střídání převodových stupňů, dosahuje TYGR rychlosti 100 km/h až za 20 sekund. Výběr převodových stupňů je trochu nepřesný ale síla potřebná pro jejich zařazení je minimální. Čtyřka, rychlost okolo 100 km/h, motor doslova řve. Při rozhovoru s instruktorem je potřeba křičet:
    - Chtělo by to pětku ! Motor by na to měl...
    Instruktor, zřejmě, neslyší. Jasně, je potřeba víc křičet:
    - Chce to pááátýýý stupeň ! Chce to pětkuuuuu !
    - No tak jí tam kopni ! A jestli ti to nestačí tak tam dej šestkuuuu !
    Je to jasné, "nižgorodci" napojili na českou šestistupňovou převodovku Praga řadící páku od domácí čtyřstupňové, proto je na ní namalované čtyř a né šestistupňové schéma řazení.
    Pětka, šestka... Rychlost přesahuje 120 km/h. Bohužel dokonce při zařazeném šestém převodovém stupni je řev motoru v kabině nesnesitelný - chtělo by to tankistickou helmu.
    V rychlosti okolo 100 km/h vyskakujem na kamenou dlažbu, která se projevuje pouze zvýšeným hlukem od pneumatik. Kamenou dlažbu vystřídal zvlnovatělý povrch s výškou vln 5 - 7 cm, ale změna povrchu se projevila pouze změnou zvuků vycházejících od pneumatik. Hodně pohodlný podvozek ! Brzdy nás potěšily přiměřenou sílou potřebnou k dávkování brzdného účinku stejně jako efektivností celého brzdného systému. Dle vyjádření zástupců firmy je možné na TYGR montovat i systém ABS. Řízení s adekvátním účinkem posilovače a dobrou zpětnou vazbou dovoluje lehce udržet automobil v zadaném směru. Změny jízdních pruhů probíhají stejně lehce jako například u vozů UAZ. Před námi je zatáčka, rychlost přes 70 km/h, zařazená čtyřka, ale pustit TYGRa po zadané trajektorii není tak jednoduché: už se zdá že volant je přesně natočen ale auto stále vyklouzává ven ze zatáčky na větší poloměr . Je potřeba ještě víc dotočit volant. Teď ještě trochu... Je to sice trochu neobvyklé ale zvyknout se na to dá. V každém případě, člověk který řídí běžně osobní automobil si dlouho zvykat nebude: sedne a jede.
    Ale přece jen, TYGR není určen pro jízdu po silnicích ale spíše mimo ně. Přesně tam kde se ostatní zastaví a nemůžou dál.
    Do terénu jsme se vydali na neobrněné verzi TYGRu s nákladní plošinou. Na sypkém písku se v klidu 180 koňový TYGR rozjíždí na druhý rychlostní stupeň bez zablokovaného mezinápravového diferenciálu a bez zařazené redukce. Zvěrský kroutící moment 650 Nm tlačí automobil kupředu i na dlouhém stoupání pokrytém sypkým pískem do doby kdy měly pneumatiky kontakt s povrchem. Z venku je vidět jak se "na tvrdo" uzavírají nápravové diferenciály: TYGR se hrabe kupředu všemi čtyřmi koly.
    TYGR má fenomenální geometrickou průchodnost terénem. Přední resp. zadní úhly přesahují 52 stupňů. Maximální úhel náklonu 30 stupňů. TYGR zvládne stoupání do 45 stupňů.
    Znovu oceňujeme kvalitu podvozku a pohodlí při jízdě. Kdybychom poskakovali po kamenech a menších kopcích na jiném automobilu této třídy - například GAZ 66, URAL nebo UAZ - dávno bychom si rozbili hlavu a tak nechápeme proč nás před jízdou instruktor upozorňoval ať jedem v klidu, jinak prý " mozek neposbíráme ... "
    Abychom se vyhnuli stromům musíme točit volant dvojnásobně rychleji. Naštěstí to jde velice lehce: posilovač řízení z vlastního vývoje se "nekouše". Je potřeba si pamatovat že v zatáčkách jede TYGR jako "pluh" a vyklouzává ze zatáček. Jedné malé jedličce jsme se však nevyhnuli. TYGR jí podřízl jak břitva a my jsme v kabině ani nepoposkočili...
    Písečné duny, stoupání a sjezdy... Dokonce i to je pro TYGRa jen cesta a ne terén. TYGRa je potřeba prohánět po rozježděném tankodromu, v rozježděných blátivých kolejích po tancích, přes brody nebo vodní nádrže ( na TYGR se pro tento případ montuje doplňková výbava ). Tady se teprve hodí redukční převodovka, blokování mezinápravového diferenciálu a centrální změna tlaku v pneumatikách. My jsme je bohužel ani nevyužili...
    V co doufá GAZ? Samozřejmě že příjdou objednávky, v první řadě od vojáků. Vždyť naši vojáci do teď nemají pořádné velitelské vozidlo, přesně takové jakým TYGR je. Když by se za kabinu namontoval raketový komplex nebo těžký kulomet může TYGR bojovat "v první linii". TYGR s uzavřenou karoserií se bude perfektně hodit pro civilní využití v těžkodostupných místech Sibiře a Dálného východu ( pro geology, naftaře, plynaře atd. ) A obrněná verze se perfektně hodí jako vůz pro převoz peňez v severských oblastech. Konečně je to prostě mohutný off road s perfektní průchodností terénem při vynikajících jízdních vlastnostech.
    Jediným problémem může být to, že GAZ bude chtít za TYGR cca. 65.000 USD ( Amerických dolarů ) a to že HUMMER je ještě dražší a stojí více než 100.000 USD, je sladá útěcha. Ano, použití dílů z domácí výroby napovídá že servisovaní bude podstatně levnější... Ale přece jen je to hodně peněz. V Nižněm Novgorodě se šušká že po představení TYGRa na moskevském autosalonu objednalo Ministerstvo obrany na zkoušku 15 vozů. Může být TYGR levnější? Při použití domácího turbodiselu ( například licenčního GAZ-562 ), by se cena snížila o 5 - 7 tis. USD. Hlavní konstruktér sériových automobilů GAZ a.s. Alexandr Masjagin tvrdí že domácí firmy již připravují výrobu pneumatik pro TYGRa...
    Momentálně probíhá certifikace vozu TYGR. Konstruktéři slibují že zlepší výhled z vozu a sníží hladinu hluku který zatím přesahuje povolenou hranici o 8 - 10 dB. To že si s tím v Nižněm Novgorodě poradí jsme si jistí a potom bude možné TYGR srovnávat se zahraničními konkurenty, což my samozřejmě při první příležitosti uděláme.

Z časopisu: AUTOREVIEW srpen 2002
Autor: Maxim Kadakov a Vladimír Jeremkin
Foto: Maxim Kadakov Překlad: ICE

Související odkazy:


ČLÁNKY

  ZIM 12 - sovětský luxus...
  Prospekt na GAZ-M21M
  Kdo je majitel GAZ 69?
  Silvestrovský autovtip
  Převodovky pro GAZ
  Zítřek vozu "TURIST"
  FACE-CONTROL
  Ruská perla...
  Černý car z Moskvy
  Volha za půl miliónu...
  Volga skladá skúšku...
  Katalog produkce GAZ
  Testujeme GAZ-TYGR
  Nová VOLHA GAZ-3102
  Bouračka Volhy M-21
  Prospekt na GAZ 3111
  Válečný automobil
  Obrněnci typu BA
  Reklamní prospekt M21
  Reklama na M21 diesel
  Zajímavosti z historie
  45.let výroby Volhy
  Kupujeme GAZ 3111
  Věčný "gazík" GAZ 69
  Škoda že...
  Paprsek barvy
  Jak se zrodil...
  Znovuzrození M-21
  První el. vstřikování...
  Kopie lepší originálu
  Symbol vítězství...

VIDEO

  Beregis avtomobilja
  Rebelové
  GAZ-3110 na VOX TV
  Reportáž TV3 o GAZ-3111
  V12 COUPÉ na VOX TV
 
VYHLEDÁVÁNÍ

 
Prohledej:
  gaz.cz   Internet

 
INFO

Dnes je: 
10.  2005
svátek má:   ,
on-line si čtou 3 lidé
a na chatu je:
   Nikdo nečatuje
 
BAZAR

KOUPÍM   ( Inzerátů: 371 )
PRODÁM  ( Inzerátů: 589 )
OSTATNÍ ( Inzerátů: 46 )
 
MAPA SERVERU
SITEMAP
KAPTA CEPBEPA
SITEMAP
 
ANKETA

Jak se Vám líbí
nový off-road GAZ-3106 ?


Bomba !   70%
Konečně off-road   5%
Nic moc...   7%
Hnus!   16%

Celkem hlasů: 501

 
Výsledky starších anket
 
CHCI...

  se přihlásit do klubu !
  gaz.cz jako home page
  gaz.cz do oblíbených
  poslat e-mail klubu
 
DOPORUČUJEME...

 GAZ AUTO PRAHA, s.r.o.
 Importér GAZ v ČR
 Michalova VOLHA GAZ-24
 GAZ M-21D Michala
 GAZ M-21S Tomáše
 GAZ Gazler
 Wallpapery GAZ

Další zajímavé odkazy...
 
E-mailová konference GKČR: 
Hlídání změn na serveru:


Zadej e-mail na který chceš posílat upozornění...

 
REKLAMA:


 
Kontakt na klub:


GAZ KLUB Česká republika
Mokrá Lhota 60
257 51 Bystřice
IČ: 26537613
DIČ: CZ26537613
Bankovní spojení: 132509319/0800

Pobočka Praha 5
Zbraslavské nám. 459

Platby členských příspěvků:

var. symbol = členské číslo
konstantní symbol (převodem): 0558
konstantní symbol (složenkou): 0559
 
Naše ikonky:


Pokud chcete podpořit naše stránky, stačí umístit následující řádky
do HTML kódu Vaší homepage:

     PARTNEŘI SERVERU:
         Veterán.cz  
     

Copyright © 1999 - 2005 GAZ KLUB ČR.
All Rights Reserved.


CNW:Counter